חוקר שריפות – האם היה ציוד לכיבוי אש בעת השריפה?

תוכן עניינים

ציוד לכיבוי אש הוא חלק בלתי נפרד ממבנים ציבוריים ופרטיים.

על פי החוק בתי עסק שונים, מפעלים ומוסדות מחויבים להחזיק ציוד תקני נגד אש ולערוך לו ביקורות תקופתיות.

המאמר יפרט מהו הציוד הנחוץ.

 

מי מחויב להחזיק בציוד לכיבוי אש?

ציוד כיבוי אש נדרש על פי חוק במוסדות כמו: בתי ספר, גני ילדים, בתי חולים, משרדים, מפעלים תעשייתיים, קניונים, בתי מגורים, מטבחים מוסדיים, מסעדות, אולמות אירועים וכל מבנה ציבורי אחר. יתרה מכך, בית עסק לא יוכל לקבל רישיון להפעלת העסק אם לא יחזיק בציוד נגד אש כדרוש בחוק. בתוך בתים פרטיים למשל, החוק לא מחייב החזקת ציוד נגד אש אך יהיה חכם להחזיק ציוד כזה על מנת למנוע שריפות.

 

איזה ציוד צריך להחזיק על פי החוק?

ישנן תקנות המחייבות להחזיק ציוד מסוים. למשל, כדי שמפעל תעשייתי יעמוד בתקן הוא צריך להתקין מערכת אוטומטית לכיבוי אש ועשן, מערכת ספרינקלרים, אמצעי כיבוי אחרים כמו: מים, קצף, אבקה, הלון או פחמן דו חמצני, התקנת מערכת תקשורת אלחוטית וקווית לשירותי ההצלה והכבאות, תאורת חירום, מערכת כריזה ואזעקה. כל אלו צריכים לעבור ביקורת תקופתית ולהיות במצב תקין. בבתי מגורים לא מאשרים אכלוס עד שהבניין מצויד בציוד המתאים. לעומת זאת, בתוך בתים פרטיים מחזיקים ציוד מינימלי כמו מטפים לכיבוי אש וספרינקלרים גם אם החוק לא מחייב בהם.

 

מהי מערכת כיבוי אש?

מערכת כיבוי אש היא מערכת הכוללת אמצעי הגנה מאש וציוד לגילוי עשן ואש. כדי להתגונן מאש ישנן מערכות אוטומטיות שפועלות מייד כשמערכת גילוי האש מזהה עשן, חום או אש. למשל, גלאי עשן מצפצפים כשהם מזהים עשן בחדר ולו הקטן ביותר. זיהוי של טמפרטורה גבוהה מקפיץ התראה באמצעות צפצופים וכמובן שאת זיהוי האש תתריע האזעקה. באותו רגע נפתחים הספרינקלרים שמונעים את התפשטות האש כיוון שהם פועלים במהירות. לעומת זאת, ציוד כמו מטפים יעיל להשתלטות על שריפות קטנות ולכן צריך להחזיק מטף ברכב הפרטי ובבית. משקל המטפים נע בין 1-6 ק"ג והם מבוססים על גז, אבקה או קצף.

 

מתי מבצעים בדיקות תקופתיות לציוד?

על פי החוק בית עסק או מוסד ציבורי צריך לבצע בדיקות שנתיות וחצי שנתיות. הבדיקה החצי שנתית היא בדיקה ויזואלית על מנת לבדוק שהציוד תקין והבדיקה השנתית צריכה לאתר האם המכלים מלאים, האם הצינורות והברזים לכיבוי אש אינם שחוקים, האם מערכת הגילוי מתריעה וכד'. בבתים פרטיים מספיק לבדוק פעם בשנה, להחליף את הבלאי במידת הצורך ולמלא את המכלים שהתרוקנו. ככל שיש יותר ביקורת ופיקוח על הציוד, כך יכולים למנוע אסונות כבדים במידה ותפרוץ שריפה. שום בית עסק או מוסד לא ירצה שבעת חקירה של שריפה יסיקו שלא היה שם ציוד תקני.

 

מבנה נשרף

מחפשים חוקר פרטי? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו